Povrchové úpravy hotových dílů

Pro zlepší vzhledových nebo antikorozních vlastností hotových dílů nabízíme zajištění povrchových úprav námi vyrobeních dílů. Nejběžnější povrchové úpravy jsou uvedeny níže.

 

Eloxování

Eloxování neboli anodizace je druh chemicko-tepelné povrchové úpravy výrobků z hliníku (zkratka ELektrolytická OXidace hliníku). Spočívá ve vytvoření ochranné vrstvy oxidu hliníku na upravovaném povrchu. Tato vrstva již dále neoxiduje, a tím před oxidací chrání i samotný hliník.

Eloxováním hotových hliníkových (duralových) výrobků se mimo zvýšení odolnosti na povětrnostní vlivy, také zvýší mechanická otěruvzdornost povrchové vrstvy. Sníží se výrazně tepelná i elektrická vodivost ale také drsnost povrchu – vhodné např. po třískovém obrábění, neboť eliminace mikrotrhlin v povrchu struktury hliníku, vede ke zvýšení mechanické pevnosti povrchu (stává se, že cyklickým i míjivým namáháním se tyto mikrotrhlinky zvětšují, což postupně vede až k možnému zničení neeloxované součásti). 

– přírodní / barevné (černý, červený, modrý, zelený, zlatý)

– Hardelox – tvrdý elox 

 

Niklování / Chromování

– chemické

– galvanické

 

Zinkování

Pozinkování je nanesení vrstvy zinku na povrch ocelových výrobků. Tato vrstva slouží jako ochrana proti korozi. Zinek chrání povrch nejen mechanicky, ale i chemicky. Se železem tvoří ve vlhku zinek elektrický článek. I při lokálním porušení vrstvy zinku probíhá koroze jen na zinkové vrstvě, zatímco ocel zůstane neporušena. Ochrana ale trvá jen do rozpuštění zinkové vrstvy.

– žlutý chromát (žlutý zinek)

– modrá pasivace (modrý zinek)

 

Černění

Brynýrování (z něm. brünieren) nebo také černění je chemická úprava ocelových povrchů pro zlepšení vzhledu i odolnosti proti korozi.

 

 

Lakování

– Práškové lakování (komaxit)

– Mokré lakování